SingularityU Poland i Masters&Robots 2018

Motywem przewodnim drugiej edycji konferencji Masters & Robots 2018 była przyszłość człowieka, nauki i biznesu.

Konferencja Masters and Robots odbyła się w dniach 13-15 listopada 2018 w warszawskim centrum Global Expo. Jej celem było pokazanie możliwości płynące z nowych technologii i ich zastosowania w biznesie. W dawnych halach fabrycznych przy Modlińskiej na Żeraniu spotkali się naukowcy, eksperci, przedsiębiorcy i inwestorzy z całego świata. Imprezę organizuje Fundacja Digital University.

W ciągu trzech dni konferencji organizatorzy przekazali słuchaczom wiedzę na temat efektywnego wykorzystania nowych technologii oraz nowoczesnego zarządzania biznesem.

Wydarzenie otworzyła Jowita Michalska, założycielka Digital University oraz Sebastian Kulczyk, partner główny imprezy. W trakcie konferencji 70 prelegentów z całego świata (m.in. z Doliny Krzemowej, Izraela, Singapuru, Londynu, Nowego Jorku i Szwajcarii) opowiedziało o swojej wizji nadchodzących lat w przeróżnych branżach.

Na liście spikerów konferencji znalazły się najciekawsze umysły współczesnej technologii, biotechnologii i robotyki, m.in:

Mark Post – założyciel MosaMeat, twórca pierwszego hamburgera in-vitro, specjalista od rolnictwa molekularnego. Mark Post sprawia, że marzenie Winstona Churchila o produkcji mięsa bez uboju zwierząt się spełnia. Pieniądze w jego wizję zainwestowali m.in. Sergey Brin (twórca Google’a) i Merck (globalny koncern chemiczny). Dziś MosaMeat jest jednym z globalnych pionierów w produkcji tzw. ‘czystego mięsa’. Na ‘Masters & Robots’ opowie, dlaczego mięso in-vitro zmieni przyszłość jedzenia.

Gilad Gome – innowator w zakresie biotechnologii, który wykorzystuje ją w walce ze śmiertelnymi chorobami przenoszonymi przez moskity. Eksperymentuje z drukowaniem organów [3D] i laboratoryjnym tworzeniem tkanek. Swoje projekty prowadzi w Tel-Aviwie – jednego z najważniejszych ośrodków startupowych na świecie. Według Gilada żyjemy w erze medycznego selfie. Na ‘Masters & Robots’ opowie o roli smartfonów we współczesnej diagnostyce. Absolwent GSP na Singularity University.

Krystian Jażdżewski – onkogenetyk, twórca programu Badamy Geny. Jażdżewski, za cel postawił sobie powszechną walkę z nowotworem. Pracując w Stanach w najlepszym na świecie zespole naukowym, odkrył gen odpowiedzialny za dziedziczenie raka tarczycy. Dziś wraz z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego zamierza przebadać wszystkich Polaków i powiedzieć im, co zrobić, aby nie zachorować na raka. Na ‘Masters & Robots’ opowie o tym, co stoi za ludzkim genomem i że należy go badać, aby przewidzieć ryzyko potencjalnego nowotworu.

Gyorgy Levay – cyborg uzależniony od gamingu. W młodości stracił prawą dłoń i lewą rękę, ale nie pozwolił, aby przeszkodziło mu to w jego pasji do gier. Jako inżynier biomedycyny wykorzystał algorytmy oparte o uczenie maszynowe (sztuczną inteligencję) i zbudował bioniczną protezę. Aktualnie popularyzuje osiągnięcia technologiczne w tym obszarze.

Peter Gloor – jeden z największych autorytetów w zakresie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego z MIT. Peter nie jest jednak wyłącznie teoretykiem. Wraz z zespołem opracował i wdraża m.in. Happimeter – smartwatch służący do odczytywania emocji. Happimeter nie tylko określi nasze stany emocjonalne, ale i umożliwi je przewidzieć w danych sytuacjach, towarzystwie lub miejscach (z dokładnością do 94%!). Projekty Petera Gloora to spełnienie się wizji z serialu Black Mirror. Na ‘Masters & Robots’ opowie, jak zastosować swoją technologię do odczytywanie nastrojów w dużych organizacjach.

Andra Keay – jedna z najbardziej wpływowych kobiet z zakresu robotyki na świecie. Założycielka Silicon Valley Robotics, zajmującej się rozwojem rynku i komercjalizacją robotów. Andra pracuje nad tym, aby z osiągnięć robotyki, mogły skorzystać różne branże i biznesy. Promuje też społeczne zastosowania robotów. Mentor, inwestor, doradca. Zdeklarowana feministka. W przeszłości członkini australijskich zespołów punkowych.

Supreet Singh Manchanda – inwestor z Doliny Krzemowej, dyrektor zarządzający Raiven Capital – funduszu VC o ponad miliardowej kapitalizacji! Doświadczony manager z rzadko spotykanym kolażem doświadczeń (m.in. rozwój start-upów, M&A, technologia, transformacja cyfrowa korporacji). W ciągu ostatnich 20 lat zasiadał w radach nadzorczych ponad 30 spółek z Doliny Krzemowej i wprowadził na rynek 25 produktów i usług. Pracował na najwyższych stanowiskach w IBM i KPMG. Jest zdeklarowanym sikhem, a w czasie prywatnym twórcą komiksów. Podczas ’Masters & Robots’ Supreet zaprezentuje wpływ technologii na człowieka oczami inwestora z Doliny Krzemowej.

Natasha Vita-More – królowa transhumanizmu, założycielka Humanity +. Natasha zaprojektowała model człowieka przyszłości – Primo Posthuman – artystyczną wizję ludzkiego gatunku. Natasha jest autorką wielu prac z zakresu doskonalenia człowieka i radykalnego przedłużania życia. Na ‘Masters & Robots’ opowie o biznesowej stronie transhumanizmu.

Clare Markham – przez 10 lat walczyła z nowotworami w najlepszych ośrodkach radioterapii na świecie, aby porzucić onkologię na rzecz blockchaina. Od tej pory była zaangażowana w różnorodne projekty z zakresu energetyki, mediów społecznościowych i fintechu, na które pozyskała miliony dolarów. Założycielka Startup Token, mentorka NYU School of Law i Women4Blockchain Hackathon.

Margaret Ann Dowling – entuzjastka nowych technologii, „exponential thinking” oraz start-upów. Przez 25 lat zarządzała różnymi wydawnictwami. Przez ten czas wprowadziła na rynek blisko 50 marek, pomagając im jednocześnie rozwinąć się w cyfrowym świecie. Absolwentka kursów na Stanford i Singularity University, którego jest ambasadorką w Warszawie. Założycieka ‘Create and Translate.org’ – start-upu – pomagającemu firmom w tworzeniu i publikacji wielojęzykowych treści.

– Technologia pędzi dziś tak szybko, że musimy stale trzymać rękę na pulsie, szczególnie gdy prowadzimy duży biznes lub kierujemy korporacją. Jeśli nie będziemy świadomi zmian, przez które przechodzi nasza branża i cały rynek, możemy stracić kontrolę nad rozwojem naszego biznesu – powiedziała Jowita Michalska, założycielka Digital University.

Na Masters & Robots 2018 złożyły się wystąpienia na scenie głównej, scenie startupowej, wykłady dla młodzieży Masters & Robots Youth zorganizowane przez DigiKids oraz spotkanie dyskusyjne lokalnej filii Singularity University. Wydarzenie odwiedziło blisko 1000 osób.

Imprezę zorganizował Digital University, specjalizujący się w edukacji z zakresu transformacji cyfrowej i kompetencji przyszłości.

Patronat honorowy nad Masters & Robots 2018 objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Zdrowia, ambasada USA oraz m. st. Warszawa.

Sponsorami wydarzenia byli Deloitte, PLL LOT, Siemens, Digital Teammates oraz kancelaria prawna DZP.

***

SingularityU Poland to polski oddział Singularity University – amerykańskiego think-tanka z Doliny Krzemowej – jednej z najbardziej wpływowych edukacyjnych organizacji na świecie. Jej szefowie Ray Kurzweil i Peter Diamandis promują tworzenie i wykorzystanie zaawansowanych technologii nie tylko w biznesie, ale przede wszystkim po to, by stawiać czoła największym wyzwaniom ludzkości.

W 128 oddziałach na świecie skupia przedsiębiorców, innowatorów, decydentów, dla których ważne są nowe technologie i wpływ, jaki mają na świat i ludzi. Przedstawicielem SingularityU Poland jest Fundacja Digital University, która organizuje w Polsce konkurs Global Impact Challenge oraz konferencję Masters&Robots. Działalność SingularityU Poland wspiera Sebastian Kulczyk.