Wirtualne Muzeum 1989

Muzeum 1989 to pierwsze w Polsce w pełni interaktywne muzeum. Stworzyło je Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza, a wspiera Sebastian Kulczyk.

Muzeum 1989 to interaktywna platforma, która opowiada o realiach życia w PRL i wydarzeniach, które umożliwiły polską transformację polityczną i gospodarczą po 1989 r. Wyjaśnia kontekst strajków, obrad Okrągłego Stołu, wyborów 4 czerwca 1989 r. i planu Balcerowicza. Prowadzi przez sale sejmowe, w których odbywały się znaczące historyczne wydarzenia, w tym słynne exposé pierwszego niekomunistycznego premiera po II wojnie światowej – Tadeusza Mazowieckiego.

Wchodząc na wirtualną wystawę, stworzoną z myślą o młodzieży szkolnej i nauczycielach, możemy rozejrzeć się po ulicy, na której widać milicyjną „sukę”, agentów SB, bramę Stoczni Gdańskiej. Możemy wejść do typowego PRL-owskiego mieszkania, przejrzeć ówczesne gazety, pełne komunistycznej propagandy, posłuchać Radia Wolna Europa, zobaczyć leżące na stole reglamentacyjne kartki, samotną cytrynę, cudem zdobyty papier toaletowy, kanister na benzynę i inne symbole ówczesnej szarej rzeczywistości. Każdy eksponat w muzeum opatrzony jest obszernym historycznym wyjaśnieniem i archiwalną dokumentacją.

Odwiedź Muzeum 1989.