InCredibles 2019

W trzeciej edycji InCredibles bierze udział 11 spółek – zwycięzcy trzech prestiżowych konkursów dla startupów: European Start-up Challenge w Katowicach, Business Insider Trends Festival oraz SingularityU Global Impact Challenge.

InCredibles to wszechstronny, szyty na miarę program akceleracyjno-mentoringowy zainicjowany w 2017 r. przez Sebastiana Kulczyka, wspierający młode firmy z obszaru nowych technologii. Trzecia edycja programu wystartowała 14 maja 2019 r. wraz z konferencją European Start-up Days w Katowicach, w ramach której rozstrzygnięto konkurs European Start-up Challenge. Jego zwycięzcy – Bioceltix, Hyper Poland, MakeGrowLab, ProperGate, Salesbook oraz QNA Technology – zostali zaproszeni do udziału w tegorocznej odsłonie InCredibles.

Zwycięzcy European Start-up Days 2019 – pierwsi w III edycji InCredibles

Kolejne 4 spółki: SolHotAir, Prosoma, Wiperapp i Billon to startupy wyłonione podczas Business Insider Trends Festival, który odbył się 2-3 października 2019 r.

Jako ostatni do rodziny InCredibles dołączył startup eDrop – zwycięzca konkursu Global Impact Challenge 2019, organizowanego przez SingularityU Poland.

Zwycięzca konkursu SingularityU Poland Global Impact Challenge 2019 

Kim są uczestnicy III edycji programu InCredibles 2019?

 • Bioceltix – startup biotechnologiczny z branży weterynaryjnej. Firma rozwija weterynaryjne leki biologiczne na bazie komórek macierzystych, celując w schorzenia o wysokim zapotrzebowaniu na nowe metody leczenia. Opracowana technologia terapeutycznego wykorzystania allogenicznych mezenchymalnych komórek macierzystych (AlloMSC) w układzie jeden dawca – wielu biorców pozwala na seryjną produkcję leku bez konieczności każdorazowego pobierania materiału biologicznego od pacjenta. Dzięki opracowanej technologii lek ma być dostępny od ręki na miejscu w klinice weterynaryjnej, co skróci procedurę leczenia. Firma uruchomiła izolowaną linię technologiczną do produkcji weterynaryjnych leków biologicznych.
 • Hyper Poland – startup oferujący nowy środek transportu umożliwiający przemieszczanie osób lub ładunków z bardzo dużą prędkością, w oparciu o koncepcję zrównoważonego transportu. Stworzony Hyperloop to połączenie pociągu i samolotu (zgodnie z wyliczeniami umożliwi podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 minut z prędkością bliską prędkości dźwięku). Kapsuła pojazdu porusza się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 kilometrów, dzięki temu znacząco zredukowany jest opór powietrza. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne. Technologia umożliwia unowocześnienie istniejącej infrastruktury kolejowej do prędkości 300 km/h przy rozsądnym poziomie kosztów (szacunki na bazie poziomu kosztów w Europie Środkowej i Wschodniej rozpoczynają się od ok. 6 mln EUR za kilometr infrastruktury).
 • MakeGrowLab – twórca SCOBY, czyli szybko odnawiającego się i w pełni biodegradowalnego materiału, który może być użyty w produkcji np. opakowań jednorazowych zastępujących plastik, tekstyliów czy produktów wnętrzarskich. Materiał SCOBY może rosnąć na odpadach, w pomieszczeniu bez dopływu energii słonecznej, co wyróżnia go z grupy materiałów szybko odnawiających się jak algi czy bambus. Materiał SCOBY jest na etapie pierwszej sprzedaży, a projekt zautomatyzowanej farmy wertykalnej jest w trakcie badań. MakeGrowLab oferuje także pomoc we wdrożeniu gospodarki cyrkularnej dla przedsiębiorstw.
 • ProperGate to dostawca aplikacji webowej do zarządzania logistyką na dużych budowach kubaturowych. Jest ona skierowana do inwestorów (deweloperów) i generalnych wykonawców, którym zależy na optymalizacji kosztów projektu, eliminacji marnotrawstwa czasu i zwiększeniu wydajności logistyki. Firma digitalizuje proces zamawiania dostaw i monitorowania materiałów na placach budowy w zatłoczonych centrach miast. Udostępnia narzędzie koordynatorowi logistyki i podwykonawcom, które jest zarówno zapewnieniem dostarczenia, rozładunku i dostępu do materiałów w oczekiwanym miejscu i czasie jak i efektywnym kanałem komunikacji.
 • Salesbook to aplikacja sprzedażowa i prezentacyjna dla handlowców mobilnych, których zadaniem jest dotarcie do klienta, analiza jego potrzeb oraz zaprezentowanie i konfiguracja produktu. Narzędzie oferowane jest w modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa). Tablet z aplikacją Salesbook sprawdzi się w branżach wymagających bezpośredniego kontaktu z klientem. System łączy w sobie elementy Sales Enablement z Configure Price Quote dzięki czemu nawet początkujący sprzedawca jest w stanie poprawnie przejść przez proces sprzedaży złożonego produktu. Aplikacja wykorzystywana była przez Prudential do sprzedaży polis na życie, Mercedesa do sprzedaży samochodów, BMW do sprzedaży motocykli, Innogy, Fortum, Axpo – do sprzedaży energii.
 • QNA Technology to firma zajmująca się projektowaniem i wytwarzaniem koloidalnych nanostruktur półprzewodnikowych oraz modyfikacją ich powierzchni. Firma specjalizuje się    w małoskalowej produkcji, oferując najwyższej jakości nanostruktury, które spełniają zróżnicowane potrzeby klientów w różnych segmentach rynku. Firma prowadzi już pilotażową sprzedaż kilku swoich produktów (QNA.dots oraz QNA.inks) i opracowuje kolejne.  W zaawansowanym stadium znajdują się m.in. projekty: syntezy najwyższej jakości kropek kwantowych niezawierających kadmu, kropek emitujących w kolorze niebieskim oraz kropek do konwerterów promieniowania mających zastosowanie w fotowoltaice oraz w hodowli roślin. Innowacyjność przedsięwzięcia jest dwuwymiarowa: technologiczna i produktowa. Spółka opracowała globalnie unikalną technologię przepływową umożliwiającą powtarzalną syntezę dużych ilości kropek kwantowych o bardzo wysokiej jakości.
 • SolHotAir pracuje nad wysokowydajnym solarnym panelem grzewczym opartym na własnej innowacyjnej technologii, umożliwiającej efektywne wytwarzanie ciepła w drodze konwersji energii słonecznej na energię cieplną w kolektorach powietrznych. Montowany będzie na ścianach lub dachach budynków lub jako element autonomicznych suszarni solarnych do suszenia biomasy, a także zbóż, chmielu, owoców, pieczarek, ziół, kawy.
 • Prosoma to startup, który pracuje nad wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w pracy z osobami chorymi na nowotwory, by pomóc im w walce z lękiem czy depresją. Łączy VR i terapię behawioralną. Tworzy wirtualne światy, w które „zanurzają się” pacjenci onkologiczni, a dzięki temu obniża się ich poziom stresu i lęku. Firma bada też efektywność wsparcia psychoterapii w walce z nowotworem. W kwietniu 2019 roku startup pozyskał 1,2 mln zł od gdańskiego funduszu Black Pearls VC.
 • Wiperapp stworzył proste narzędzie do nieodwracalnego usuwania danych z dysków, niewymagające niszczenia nośnika. Rozwiązanie polskiego startupu jest zgodne z najnowszymi przepisami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych (RODO). Wiperapp oferuje rozwiązanie zarówno dla korporacji, klientów indywidualnych.
 • Billon to fintech działający w Polsce i Wielkiej Brytanii, który opracował standard obrotu cyfrowym pieniądzem oraz innymi danymi poprzez technologię blockchain. Pozwala to na zapis transakcji w postaci nieedytowalnej, a więc transparentnej i niezmienialnej. W odróżnieniu od wielu rozwiązań blockchainowych Billon nie używa kryptowalut.
 • eDrop został stworzony, aby pomóc ludziom na całym świecie stać się racjonalnymi w użytkowaniu wody. Jest to pierwszy gadżet, który edukuje i motywuje do oszczędzania wody, a tym samym do oszczędzania pieniędzy i środowiska.

Wsparcie mentoringowe dla InCredibles 2019

W ramach InCredibles spółki biorą udział w szeroko zakrojonym programie mentoringowym polegającym na spotkaniach warsztatowych z ekspertami i inwestorami z całego świata. Dzięki nim poszerzają swoją bazę kontaktów oraz zdobywają cenną wiedzę korzystając z doświadczenia wybitnych mentorów. Mają też możliwość uczestniczenia w najważniejszych konferencjach, które stwarzają młodym biznesom możliwość zaprezentowania się przed potencjalnymi inwestorami, uzyskania merytorycznego, organizacyjnego i finansowego wsparcia od światowej klasy ekspertów oraz dają okazję do skorzystania z wartościowego mentoringu.

Już podczas pierwszego wydarzenia – European Start-up Days w Katowicach przedstawiciele spółek mieli okazję spotkać się na warsztatach z blisko 20 mentorami – specjalistami w kluczowych dla rozwoju firm dziedzinach. Wśród nich byli m.in. Chip Espinoza (Expert on Multi-generational Workforce and Thought Leader on the Future of Work), Carl H. Smith (Principal Research Fellow, Director, Learning Technology Research Centre, Ravensbourne University London), Michał Kramarz (Head of Startups, Export & Entrepreneurship Development, Google), Jarosław Sroka (Kulczyk Investments) czy Jowita Michalska (Founder/CEO, Digital University, SingularityU Warsaw Chapter Ambassador).

Warsztaty dla InCredibles w ramach European Start-up Days

Kolejnym wydarzeniem, na które zaproszono uczestników programu była dwudniowa konferencja Business Insider Trends Festival. W jej ramach poza możliwością wysłuchania kilkudziesięciu wykładów i debat eksperckich przedstawiciele spółek mieli również szansę uczestniczenia w zorganizowanych dla nich zamkniętych sesjach mentoringowych z: Zevem Sieglem (współtwórcą sieci kawiarni Starbucks), Brunonem Bartkiewiczem (prezesem ING Bank Śląski), Piotrem Kochańskim (Founding Managing Partner kancelarii Kochański & Partners), Sonią Wędrychowicz (konsultantką w obszarze fintech, do niedawna Head of Technology Transformation Consumer and Community Bank w JPMorgan) oraz Ireneuszem Piecuchem (Managing Partner w IMP Law Firm).

Warsztaty dla InCredibles podczas Business Insider Trends Festival

Zaproszono ich również do udziału w konferencji Masters & Robots, która odbyła się 7 i 8 października 2019 r. oraz kolejnej zamkniętej sesji warsztatowej przygotowanej specjalnie dla nich. Spotkali się wówczas się z  Supreetem Singh Manchandą – inwestorem z Doliny Krzemowej, specjalistą w dziedzinie nowych technologii i cyberbezpieczeństwa, Leesą Soulodre – inwestorką z Singapuru, pracującą z ekosystemem startupowym z całej Azji, prelegentką największego startupowego eventu na świecie RISE w Hongkongu oraz Andreą Fronzettim – wybitnym naukowcem związanym z MIT, współpracującym ze środowiskiem startupów w Europie, ekspertem od sztucznej inteligencji i zarządzania danymi.

Warsztaty dla InCredibles podczas konferencji Masters & Robots

Przedstawiciele spółek InCredibles wzięli również udział w warsztacie na temat budowania strategii oraz prezentacji biznesu z Wojciechem Świerczem i Maciejem Rebajnem z firmy konsultingowej Bain & Company oraz z Arturem Adamowiczem o tym, jak komunikować się z mediami.

Maciej Rebajn i Wojciech Świercz z Bain & Company prowadzą warsztaty z budowania strategii dla InCredibles

Kolejnym punktem trzeciej edycji InCredibles będzie wizyta w Google for Startups Campus w Londynie, gdzie w ramach dwudniowej sesji uczestnicy programu będą mogli spotkać się z londyńskimi mentorami ze wszystkich dziedzin działalności biznesowej oraz potencjalnymi inwestorami. I przedstawicielami spółek spotkają się Marta Krupińska (Google For Startups UK Head), Mariama Boumanjal (GFS Program Manager), Stijn Tops (Google Industry Manager), Lucero Tagle (Google Team Lead), Joanna Chwastowska (Google Engineering lead/Coach), Michael Cavanagh (GFS Marketing Manager).

Ostatnim, finałowym wydarzeniem tegorocznego programu InCredibles, będzie wizyta na SLUSH 2019 w Helsinkach, jednej z najbardziej inspirujących konferencji startupowych na świecie.

***

InCredibles – wszechstronny, szyty na miarę program akceleracyjno-mentoringowy zainicjowany przez Sebastiana Kulczyka w 2017 roku, wspierający młode polskie firmy z obszaru nowych technologii.

Incredible Inspirations – wielowymiarowa platforma skupiająca pozabiznesowe inicjatywy i projekty Sebastiana Kulczyka. To inspirujące książki, badania i analizy, raporty, warsztaty, programy akceleracyjne, debaty i szkolenia zaprojektowane z myślą o budowaniu kompetencji młodych polskich przedsiębiorców.

Sebastian Kulczyk – lider młodego pokolenia polskich przedsiębiorców. Międzynarodowy inwestor. Jego pasją są projekty społecznie zaangażowane z obszaru szeroko pojętych nowych technologii, w szczególności z zakresu zdrowia, edukacji i infrastruktury przyszłości. Od 2013 roku zarządza międzynarodową firmą rodzinną, która łączy najwyższe standardy zarządzania biznesowego ze skuteczną działalnością dobroczynną w wymiarze globalnym.