Global Impact Challenge 2018

Premierowa edycja 'SingularityU Poland Global Impact Challenge’ organizowana w Polsce przez Digital Univercity, dobiegła końca. Zwycięzcami zostały projekty Luna Wojciecha Daniło i Marcina Kostrzewy oraz Cardio technology Kamila Adamczyka. Finałowa impreza, która odbyła się w Google Campus Warsaw zgromadziła kilkaset osób.

– Wszyscy i tak jesteście już zwycięzcami! – rozpoczęła wydarzenie Regina Njima, przedstawicielka Singularity University, globalna szefowa programu Global Impact Challenge.

– Tegoroczna premierowa edycja zostanie zapamiętana, jako ta z niesamowicie wysokim poziomem. Niezmiernie ciężko było wybrać te najlepsze projekty. Jestem pewna, że o każdym z dzisiejszych finalistów usłyszymy jeszcze w przyszłości – mówiła Jowita Michalska, juror, założycielka Digital University.

W finale konkursu zaprezentowali się autorzy dziesięciu najlepszych projektów, wyłonieni z ponad stu aplikacji, które wpłynęły w premierowej edycji. Dominowały projekty zdrowotne, m.in. Zettagene pozwalający przedłużyć nasze życie, Vibro View pomagający osobom niedowidzącym czy DrOmnibus obniżający skutki autyzmu.

Za obydwoma zwycięskimi projektami stoi niesamowita technologia:

  • Luna to platforma do przetwarzania danych, która spowoduje, że Big Data stanie się równie popularne jak excel. Dzięki niej praca z wszelkimi rodzajami danych stanie się szybsza i bardziej powszechna. Zastosowania Luny mogą być nieskończone, np. optymalizacja decyzji biznesowych, bioinformatyka, bezpieczeństwo (computer vision), architektura czy grafika komputerowa.
  • Cardio technology – to projekt podejmujący prace nad sono-elektrycznym implantem, który ma pomóc w leczeniu nowotworów złośliwych mózgu. Technologia Tumor Treating Field stworzy warunki do prowadzenia skutecznej terapii bez efektów ubocznych, typowych dla klasycznych metod walki z nowotworami. Już osiągniętym efektem jest wydłużenie życia pacjenta z roku do dwóch lat, a w planach zwielokrotnienie tego wyniku.

– Luna ma potencjał do poprawy życia ludzi na całym świecie. Poświęcamy temu projektowi całe swoje życie i jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że dalszy jej rozwój będzie możliwy w tak niesamowitym środowisku. Liczymy, że współpraca z największymi innowatorami na świecie pomoże nam zmienić krajobraz przetwarzania danych na zawsze – mówili twórcy startupu Luna Wojciech Daniło i Marcin Kostrzewa.

Kamil Adamczyk, twórca Cardio Technology: – Jak byłem na drugim roku studiów, patrzyłem jak lekarz przekazuje pacjentowi tragiczną diagnozę i postanowiłem, że chcę dać nadzieję ludziom z nowotworem. Wierzę, że wyjazd do Doliny Krzemowej pomoże zrealizować to marzenie. Jestem niesamowicie szczęśliwy.

Wyboru laureatów dokonało jury w składzie: Sebastian Kulczyk (inwestor), Jowita Michalska (Digital University), Supreet Singh Manchanda (inwestor VC i anioł biznesu), Regina Njima (Singularity University), Maciej Noga (Grupa Pracuj) oraz Tomáš Krsek (Škoda).

Zwycięzcy wyjadą teraz do Doliny Krzemowej i rozpoczną 10-tygodniowy program inkubacyjny Singularity University (7 tygodni w siedzibie organizacji w NASA Research Center, 3 tygodni wdrożeniowych w Polsce).

– Singularity University otworzyło mi oczy na to, że nawet w najbardziej tradycyjnych branżach, w które jestem zaangażowany, tuż za rogiem czai się zmiana, innowacja, która za chwile gruntownie przemodeluje ten biznes. Trzeba być bardzo czujnym, żeby nie przegapić tego momentu – mówił Sebastian Kulczyk, o tym co dała mu wizyta w Singularity University.

Organizatorem Global Impact Challenge jest fundacja Digital University. Konkurs wsparli finansowo Sebastian KulczykFundacja PFR oraz Finastra. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły ambasady Stanów Zjednoczonych oraz Izraela, Centrum Nauki Kopernik oraz Startup Poland.

Więcej informacji na temat Singularity University oraz Global Impact Challenge można znaleźć na stronie Digital University.

***

Global Impact Challenge to konkurs, w którym uczestnicy prezentują wizjonerskie start-upy i prototypy mające na celu zmianę świata na lepsze. Organizują go lokalne filie Singularity University. W 2018 r. dzięki zaangażowaniu Sebastiana Kulczyka konkurs po raz pierwszy odbył się również w Polsce. SingularityU Poland Global Impact Challenge został wybrany najlepszym konkursem dla pasjonatów technologii spośród wszystkich konkursów przeprowadzonych przez Singularity University w 2018 roku.